Press "Enter" to skip to content

Co to jest kalendarz szczepień dla psów?

Bardzo wiele osób posiada psa. Każdy powinien zdawać sobie sprawę z tego, że na właścicielach psów ciąży odpowiedzialność zapewniania swoim pupilom odpowiedniej opieki weterynaryjnej, zwłaszcza w okresie szczenięcym. Polskie prawo przewiduje podstawowe obowiązki dla właścicieli psów, które sprowadzają się do zaszczepienia między innymi przeciwko wściekliźnie. Przychodnia weterynaryjna powinna zostać jednak odwiedzona przez psa nie tylko raz, gdyż podstawowy kalendarz szczepień, choć wiele z nich nie jest obowiązkowa, zawiera o wiele dłuższą listę.

Przychodnia weterynaryjna –ile razy szczepi się psa?

Standardową szczepionkę przeciwko wściekliźnie podaje się dopiero wtedy, gdy pies ma kilkanaście tygodni. Nie jest to jednak jedyna szczepionka, która jest zalecana. Przeciętny pies powinien dostać nawet kilkanaście szczepionek w przeciągu pierwszego roku życia. Większość z nich ze sobą koliduje i wykonuje się je w kilkutygodniowych odstępach. W praktyce oznacza to, że na szczepienia z psem należy udawać się co kilka tygodni nawet przez rok. Po zrealizowaniu wszystkich szczepionek z zalecanego kalendarza szczepień, następnie najistotniejszym obowiązkiem jest szczepienie psa przeciwko wściekliźnie, które należy powtarzać co rok lub co dwa lata.

Ile razy powtarza się szczepionki?

Niestety inne szczepionki także należy powtarzać. Większość z nich zaleca się wykonywać raz na kilka lat, gdyż w przeciwnym razie organizm psa traci odporność na dane choroby i staje się całkowicie na nie podatny, tak jakby nigdy nie był szczepiony.

Autor tekstu – weterynarzwesola.pl

 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *