Press "Enter" to skip to content

Czym zajmuje się prawnik?


Wiele osób uznaje, że prawnik i adwokat zajmują się tym samym i można tych pojęć używać zamiennie w stosunku do osób po studiach prawniczych, które pracują w kancelariach prawnych. Ale prawnik i adwokat nie są tym samym zawodem. Oczywiście kancelaria prawna może zatrudniać osoby z obu tych zawodów i najczęściej tak jest, ale prawnik to osoba o niższym stopniu zawodowym niż adwokat.

Wykształcenie prawnika

Prawnik to osoba, która studiowała prawo u ukończyła studia prawnicze w stopniu magistra nauk prawnych. Obecnie w Polsce są to pięcioletnie studia jednolite kończące się tytułem magistra. Można powiedzieć, że to są studia dające wiedzę ogólną z każdej dyscypliny prawa od prawa cywilnego po prawo karne.

Po zakończeniu studiów prawniczych z tytułem magistra można kontynuować naukę przed podjęcie aplikacji. I ta właśnie aplikacja sprawia, że prawnik może zostać adwokatem, sędzią czy notariuszem. Część uczelni wymaga, aby podczas toku nauki podjąć staż w kancelarii prawnej np. kancelariapawelczak.pl, który przybliży zakres przyszłych obowiązków oraz pomoże w nabyciu krótkiego doświadczenia zawodowego.

Jakimi sprawami może zająć się prawnik?

Prawnik może wykonywać dużo różnych zadań związanych z dziedziną prawa. Najczęściej pomaga klientom przez doradztwo w sprawach o rozwód, dziedziczenie spadku czy w wypadku umów, dlatego często nazywany jest też doradcą prawnym. Prawnicy mogą sporządzać umowy czy sprawdzać takie dokumenty pod kątem legalności i zgodności zapisów z obowiązującym prawem.

Jednakże prawnik nie może występować przed sądem jako pełnomocnik profesjonalny. Jedynie może reprezentować klienta w sądzie cywilnym, gdy ma z nim podpisaną stałą umowę o zarządzanie majątkiem klienta. Nawet przy takiej umowie nie może jednak reprezentować klienta przed m.in. Sądem Najwyższym czy w sprawach karnych i karnoskarbowych.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *